Skip to main content

2019-2020 Schedule

 

Football

Aug. 23  Centerville                                        H

         30  Gayville-Volin                                   T

Sept.  6  Castlewood                                      T

         13  DeSmet (Homecoming)                 H

         20  Bye Week 

         27  Alcester-Hudson                            H

Oct.   4   Estelline/Hendricks                       T

         11  DRSM                                               H 

         18  TBD                                                  T

         24  Playoffs              

         31  Playoffs

Nov.   8  Playoffs

         14  State Championships            Brookings

___________________________________________

 

Cross Country

Aug. 25 Deubrook   (White)                             T  

        28  Salem                                                  T

Sept.  4  Garretson                                           T

          6  De Smet                                             T

        11  Arlington                                             T

        19   Dell Rapids                                         T

        26   Colman-Egan                                     H

Oct.   3   DVC                                             White, SD

        10   Regions                                            TBD

        20   State                                            Sioux Falls

Volleyball

Aug. 29  Baltic                                            H

Sept.  3  ORR                                              H

           5  DeSmet                                        T

           7  Estelline Tournament                T

         10  Lake Preston                               H

         12  Estelline/Hendricks                    H

         17  Deubrook                                    H 

         24  Canistota                                     T

         26  Howard                                        T

         28  Sanford Pentagon                Sioux Falls

Oct.    3  Arlington                                      T

           7  Chester                                         H

         15  Bridgewater-Emery                Emery 

         17  Elkton-Lake Benton                Elkton 

         19  DVC Tournament                    Estelline 

         21  Hamlin                                          H 

         22  Castlewood                                  T

         25  Gayville-Volin                               H

         28  DRSM                                            H

         29  Garreston                                     H

Nov.  4   Regions                                       TBD

           5   Regions                                 Madison 

           7   Regions                                 Madison 

         12   SoDak 16                                    TBD

         21-23   State Tournament           Rapid City

          

Basketball

Dec. 13  Dell St. Marys (DH)                             H

         19  Garretson                                            T

         20  Castlewood                                         H

         28   Entringer Classic                          Brookings

Jan.   3    ORR                                                   Rutland

         6    Howard                                                T

        10   Elkton-Lake Benton                           H

        13   Bridgewater-Emery                            H

        17   DeSmet                                                H

        20   DVC Tourney                                      H 

        23  DVC Tourney                                       H

        25   DVC Finals                                           H

        30   Estelline                                              T

Feb.   1   DSU Classic                                 Madison 

          3   Chester                                                T

          6   Deubrook                                            H

         10  Baltic     (DH)                                       H

         14 Lake Preston (DH)                               T

         17  Arlington (DH)                                     T

         21  Canistota                                             H

Mar.   2  Regions                                             TBD

           3  Regions                                              TBD

           6 Region Finals                                     Mitchell

          10 SODAK 16                                          TBD

     19-21 State                                              Aberdeen 

 

Girls Basketball

Dec.  13    Dell St. Marys (DH)                     H

          14    Garretson                                    H

          17    Canistota                                     T

          21    Entringer Classic                        H 

          28    Huron Classic                       Huron 

Jan.     2    ORR                                         Ramona

            6    Howard                                        T

            9    Elkton-Lake Benton                    H

           14   Chester                                        T

           16   DeSmet                                        H

           21   DVC Tourney                               T

           24   DVC Tourney                               T

           25   DVC Finals                                   H

           27   Castlewood                                 H

           31   Estelline                                        T

Feb.      4  Bridgewater-Emery                     H 

             7   Deubrook                                     H

            10  Baltic (DH)                                     H

            14  Lake Preston (DH)                        T

            17  Arlington (DH)                              T

            24  Regions                                      TBD

            25  Regions                                      TBD

            27  Regions                                    Huron

Mar.      5  Sodak 16                                    TBD

       12-14  State                                     Spearfish

 

Track and Field  

Mar.  24   Dan Lennon                               Vermillion 

Apr.    6    SDSU Indoor                              Brookings

           7   Barnes-Evans Invite                     Flandreau

           9    Sno-Bird Invite                             Estelline

          14   Chester Invite                              Chester

          16   Menno Relays                              Menno

          23   Flyer Relays                                 Freeman

          25   Tom Main                                    Chester

          28  Alumni Invite                                 Estelline

May   1-2  Howard Wood Relays              Sioux Falls

            1    O'Gorman Relays                     Sioux Falls

            5     Baltic Relays                             Baltic

           11    Dell Rapids                               Dell Rapids

            14   DVC Invite                                 Elkton

           21   Regions                                       Chester

        29-30  State                                         Sioux Falls

Golf

Apr.   20  Deubrook                                       T

          21  Chester                                          T

          23  Flandreau                                     T

          27   Dell St. Mary's                              T

May     1 Garretson                                     T

             5  Baltic                                             T

             7   De Smet                                        T

            11   DVC Tournament                   White

            18   Pre-Regions                         Brookings

              20 Regions                                Brookings

June 1-2  State                                        Mitchell

*Colman-Egan Invite --- TBD