Skip to main content

Coaches Corner

Head Coach-

Abigail Dockter

Assistant-

Julie Preheim

Katlynn Sawtelle

 

Volleyball

2018-2019 Volleyball Team
Hawks Volleyball Team 2018-2019

2019 Volleyball Schedule

Date Opponent Location Result
8/29/19 Baltic Colman 1-3 (0-1)
9/3/19 ORR Colman

3-1 (1-1)

9/5/19 De Smet De Smet 3-0 (2-1)
9/7/19 Estelline/Hendicks Estelline 0-2 (2-2)

9/7/19

Hamlin Estelline 1-2 (2-3)
9/7/19 Waverly-South Shore Estelline 2-0 (3-3)
9/7/19 Waubay/Summit Estelline 2-0 (4-3)
9/10/19 Lake Preston Colman 3-0 (5-3)
9/12/19 Estelline-Hendricks Colman 3-1 (6-3)
9/17/19 Deubrook Colman 3-1 (7-3)
9/24/19 Canistota Canistota 3-1 (8-3)
9/26/19 Howard Howard

3-0 (9-3)

9/28/19 Hanson Sioux Falls 2-1 (10-3)
  Hitchcock-Tulare Sioux Falls 2-0 (11-3)
  GPL Sioux Falls 2-1 (12-3)
  Langford Area Sioux Falls 2-1 (13-3)
10/3/19  Arlington Arlington 2-3 (13-4)
10/7/19 Chester Colman 3-2 (14-4)

10/15/19

Bridgewater-Emery Emery

0-3 (14-5)

10/17/19 Elkton-Lake Benton Elkton 3-2 (15-5)
10/19/19 Lake Preston Estelline 2-0 (16-5)
  Deubrook Estelline 2-0 (17-5)
  Elkton-Lake Benton Estelline 0-2 (17-6)
  Castlewood Estelline 0-2 (17-7)
10/21/19 Hamlin Colman 3-0 (18-7)
10/22/19 Castlewood Castlewood 3-0 (19-7)
10/25/19 Gayville-Volin Colman 3-0 (20-7)
10/28/19 DRSM Colman 3-0 (21-7)
10/29/19 Garretson Colman 1-3 (21-8)
11/4/19 VB Regions High Seed DNP
11/5/19 Regions - 5:00 pm Madison 3-1 (22-8)
11/7/19 Regions - 5:00 pm  Madison 0-3 (22-9)
11/12/19 SoDak 16  TBD  
11/21,22,23/19 State Rapid City  

 

C Team Volleyball Schedule

 

Date Opponent Location Time
8/29/19 Baltic Colman 5:15 
9/12/19 Estelline Colman 5:15
9/17/19 Deubrook Colman 5:15
10/7/19 Chester Colman 5:15
10/15/19 Bridgewater-Emery Emery 5:15
10/17/19 Elkton-Lake Benton Elkton 5:00
       

JH Volleyball Schedule

 

Date Opponent Location Time
8/29/19 Baltic Colman

7th @ 4:00 

8th to follow

9/3/19 ORR Colman JH @ 5:00
9/5/19 DeSmet DeSmet JH @ 5:00
9/10/19 Lake Preston Colman JH @ 4:30
9/12/19 Estelline Colman

7th @ 4:00 

8th to follow

9/17/19 Deubrook Colman

7th @ 4:00

8th to follow

9/24/19 Canistota Canistota

7th @ 4:00

8th to follow

9/26/19 Howard Howard

7th @ 4:00 

8th to follow

10/3/19 Arlington Arlington JH @ 4:00
10/7/19 Chester Colman

7th @ 4:00 

8th to follow

10/15/19 Bridgewater-Emery Emery

7th @ 4:00

8th to follow

10/17/19 Elkton-Lake Benton Elkton

JH @ 4:00

10/21/19      
10/22/19 Castlewood Castlewood

7th @ 4:00 

8th to follow

10/28/19 DRSM Colman

JH @ 5:00

10/29/19 Garretson Colman

7th @ 4:00

8th to follow